Sēžammaisu vēsture

Katrs no mums kaut reizi savā dzīvē ir sēdējis uz sēžammaisa un daudzi ir uzdevuši jautājumu kā tādus ražo un kā tie radušies. Kuram ienāca prātā ideja ievietot putupolistirola granulas maisā un kā tie kļuva tik populāri. Šajā blogā PUPU MAISS palūkosies šo būrvīgo sēžamo – sēžammaisu, pufu, vai tautā saukto pupu maisu vēsturē.

Pufs – Jūras ezis!

Labākie sēžammaisi un pufi

Apaļš, pildīts ar porolonu tas ir pirmais sēžammaiss kura dizainu radīja Karaliskās Britu mākslas koledžas students 1965 gadā. Un tas bija pirmais krēsls, kas pilnībā pielāgojās sēdētāja ķermeņa aprisēm. Pirmie pufi tika izgatavoto no porolona un sastāvēja no 12 kopā salīmētām daļā. Daudzi tādu brīnumu ieraugot domāja, ka tas vienkārši sarullēts matracis.

 Sacco (vai Socco)

 

Tā pa īstam sēžammaisu ēra sākās 1969 gadā, kad itāļu dizaina firma Zanotta sāka ražot tādus pufus kā mēs pazīstam tos šodien – elegantus un ļoti ērtus sēžamos. Cena, viegla kopšana un izskats bija galvenais, ka m pievēra tās “puķu bērnu” paaudzes pircēji. Viņiem vajadzēja krēslu, kas būtu stilīgs, praktisks un iederētos 60-to gadu dzīvesstilā. Un dizaineri nāca klajā ar pufu Sacco vai Socco.
Oriģinālie Socco pufi tika ražoti no dabīgās ādas un bija bumbiera formā. Sākotnēji sēžammaisi tika pildīti ar dažādu iepakojamo materiālu un vēlāk to aizvietoja ar putupolistirola granulām. Jauno krāsli kļuva ļoti populāri jo tie bija pirmie krēsli, kam pielāgojās forma, kad cilvēks uz tā sēdēja.
Interesanti ir tas, ka pastāv uzskats, ka sēžammaisus patiesībā atklāja nejauši. Šis izgudrojums nāk no kādas putupolistiroja rūpnīca, kur ražošanas pārpalikumus iepakoja maisos. Un pirmie pufu ērtumu izbaudīja rūpnīcas strādnieki, kas atpūšoties kafijas pauzēs sēdēja uz šiem maisiem.
Sacco pufi vienā mirklī kļuva par sensāciju un bija viena no 1970-to gadu ikonām.

Labākie sēžammaisi un pufi

 

Sēžammaisi 70-tajos

Septiņdesmitajos sežammaisi sāka parādīties veikalos. Ar laiku tie kļuva cilvēkiem arvien pieejamāk. Arī šodien, tāpat kā 70- tajos gados pirktākie pufi bija bumbiera vai lāses formas. Tie tika ražoti no dabīgās ādas un pildīti ar putupolistirola granulām.
Laikam ejot ārsti atklāja ka sēžammaisi, pateicoties tā formai un uzbūvei ir labs palīgs atveseļošanās procesā pēc muguras operācijām. Dažos gadījumos tie palīdzēja arī bērniem ar kustību traucējumiem. Tāpēc arī ārsti sāka ieteikt sēžammaisus saviem pacientiem.

Labākie sēžammaisi un pufi, pufu vēsture

 

Sēžammaisi 90-tajos

90. gados sēžammaisiem sākās modernā revolūcija un tas bija laiks, kad šādi sēžammaisi un krēsli kļuva funkcionālāki. Sēžammaisi arvien labāk iekļāvās tirgū un 90. gados tika izveidoti vairāki funkcionāli krēsli, piemēram , guļamkrēsli. Taču šis bija arī laiks, kad tika ražoti vairaki sliktas kvalitātes sēžammaisi ar sliktiem izejmateriāliem un granulām, no kā cieta bērni un dzīvnieki.  Šī iemesla deļ 1995. gadā Patēriņa preču drošības komisija atsauca 12 000 000 sēžammaisu ražošanu un visiem sēžammaisiem, kas tika razoti pēc šī datuma kā obligāta prasība bija bērnu droši rāvējslēdži.

Sēžammaisi mūsdienās 

Mūsdienās sēžammaisi ir izgatavoti no dažāiem materiāliem arī no mazgājamiem audumiem un ir pildīti ar ļoti izturīgām bioloģiski noārdāmām putu polistirola granulām. Šāds pildījums padara sēžammaisu vieglu un ērtu, jo tas pielāgojas cilvēka augumam. Sēžammaisi mūsdienās ir padarīti maksimāli droši, jo ir izgatavoti no materiāliem, kas ir uguns droši un nav kaitīgi ne bērniem, ne dzīvniekiem.

Ērti, stilīgi sēžammaisi un pufi. Labas cenas.